Ενισχυτική διδασκαλία

Αγαπητοί γονείς,

Σας γνωστοποιούμε ότι στο ΦΕΚ Β΄ 4194/29-09-2020 δημοσιεύτηκε η με αρ. πρωτ. 125614/Δ2/21-09-2020 Υ.Α. με θέμα: «Οργάνωση και λειτουργία σχολικών κέντρων αντισταθμιστικής εκπαίδευσης ως προς την Ενισχυτική Διδασκαλία για το σχολικό έτος 2020-2021».

Σύμφωνα με την ανωτέρω Υπουργική Απόφαση, για το σχολικό έτος 2020- 2021 η Ενισχυτική Διδασκαλία μαθητών Γυμνασίου περιλαμβάνει τα μαθήματα:

•             Νεοελληνική Γλώσσα και Γραμματεία,

•             Αρχαία Ελληνική Γλώσσα και Γραμματεία,

•             Μαθηματικά,

•             Φυσική,

•             Χημεία,

•             Αγγλικά.

Σας γνωρίζουμε ότι σύμφωνα με την παρ. 3 του άρθρου 1 του Κεφαλαίου Α΄ της με αρ. πρωτ. Δ1α/Γ.Π.οικ. 69543/31-10-2020 Κ.Υ.Α. (Β’ 4810) δίδεται η δυνατότητα διενέργειας της ενισχυτικής διδασκαλίας μέσω τηλεκπαίδευσης. Σας ενημερώνουμε επίσης ότι τα μαθήματα αυτά, όταν θα γίνονται δια ζώσης, θα είναι μετά το πέρας των σχολικών μαθημάτων, και δε θα διεξάγονται στο Πρότυπο Γυμνάσιο, αλλά στο σχολείο που θα έχει οριστεί ως Σχολικό Κέντρο Αντισταθμιστικής Εκπαίδευσης (Σ.Κ.Α.Ε.).

Παρακαλούνται όσοι γονείς επιθυμούν  τη συμμετοχή  των παιδιών τους στην Ενισχυτική Διδασκαλία να συμπληρώσουν και να αποστείλουν ηλεκτρονικά την παρακάτω Υπεύθυνη Δήλωση στο email This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. το αργότερο μέχρι την Κυριακή 6 Δεκεμβρίου (καταληκτική ημερομηνία).

Υπεύθυνη Δήλωση