Little Stars in Concert

Στις 16 Δεκεμβρίου 2019 πραγματοποιήθηκε στο Μέγαρο Μουσικής Θεσσαλονίκης μια πρωτότυπη φιλανθρωπική συναυλία. Η Συμφωνική Ορχήστρα του Δήμου Θεσσαλονίκης (ΣΟΔΘ) συνόδευσε παιδιά με ιδιαίτερες μουσικές ικανότητες, που διαθέτουν μεγάλο ταλέντο και μπορούν να επιτύχουν από πολύ νωρίς υψηλές μουσικές επιδόσεις.

Μετά από ανακοίνωση της ΣΟΔΘ προς τα ωδεία της χώρας, επιλέχτηκαν δώδεκα (12) μικροί ταλαντούχοι μουσικοί που ερμήνευσαν με την ορχήστρα μέρη από κονσέρτα, καθώς και σόλο χριστουγεννιάτικες μελωδίες.

Μεταξύ των παιδιών που επιλέχτηκαν ήταν και ο Γιάννης Μπουφίδης, μαθητής της Α΄ τάξης του Πειραματικού Γυμνασίου Ηρακλείου, σπουδαστής πιάνου στην τάξη της Πατρίσια Αρένας. Ο Γιάννης ερμήνευσε με δεξιοτεχνία, μουσικότητα και ευαισθησία το 3ο μέρος του Κονσέρτου για πιάνο και ορχήστρα αρ. 2 του L. van Beethoven, αφήνοντας άριστες εντυπώσεις στους παρευρισκόμενους και αποσπώντας εξαιρετικές κριτικές από τους ειδικούς.

Θερμά συγχαρητήρια στον Γιάννη Μπουφίδη για το επίτευγμά του και πολλές ευχές για πρόοδο και ακόμη μεγαλύτερες επιτυχίες στο μέλλον!