Αγώνας ανωμάλου δρόμου «Άθληση στα ενετικά τείχη»

Την Τετάρτη 11 Δεκεμβρίου 2019 πραγματοποιήθηκε αγώνας ανωμάλου δρόμου με τίτλο «Άθληση στα Τείχη του Ηρακλείου», που διοργάνωσε η Δομή Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ηρακλείου. Ο αγώνας σκοπό είχε πέρα από την προαγωγή της αθλητικής δραστηριότητας και της υγείας, την ανάδειξη των Ενετικών Τειχών ως χώροι άθλησης και αναψυχής. Στον αγώνα παραβρέθηκε και η αρχαιολόγος κ Λιάνα Σταρίδα, η οποία εξήγησε πολύ σύντομα ποιά είναι η αξία των Ενετικών Τειχών που αποτελούν μοναδικό μνημείο για την ομορφιά, την κατασκευή και την αντοχή τους στο χρόνο και τους εισβολείς μέσα στην ιστορία.

Οι μαθητές που πήραν μέρος ήταν οι: Λουκάκης Αριστείδης από τη Β’ τάξη, και οι Βρύνας Βασίλειος, Επιτροπάκης Ιωάννης-Ίωνας, Κουκάκης Κωνσταντίνος, Κουτσάκης Αντώνιος, Μυτιληναίος Ευστράτιος από την Α’ τάξη που έτρεξαν 2.000 μ. Οι μαθήτριες που πήραν μέρος ήταν οι: Φασουλά Ελένη από τη Β’ τάξη και Σκλαπάνη Ευτυχία από την Α’ τάξη, που έτρεξαν 1.500 μ.