Γιορτή 28ης Οκτώβρη 2019

Οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί του Πειραματικού Γυμνασίου Ηρακλείου τίμησαν την Εθνική επέτειο της 28ης Οκτωβρίου 1940 με μια γιορτή μνήμης που πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή 25 Οκτωβρίου 2019.  Η εκδήλωση του σχολείου μας, μέσα από αφήγηση και παρουσίαση των γεγονότων, θεατρικά δρώμενα, ποιήματα και τραγούδια, κατόρθωσε να μας μεταφέρει στο κλίμα της εποχής του πολέμου του 1940, της γερμανικής κατοχής στην Ελλάδα, αλλά και της απελευθέρωσης. Συγχρόνως,  οι μαθητές και μαθήτριες που έλαβαν μέρος στη γιορτή μάς έδειξαν ότι το μήνυμα της 28ης  είναι πάντα ζωντανό στην καρδιά μας, ακόμα και σήμερα.

Στη συνέχεια, έγινε η παράδοση της σημαίας στις σημαιοφόρους από τη Διευθύντρια του σχολείου κ.Μαρία Πολυχρονάκη και η απονομή βραβείων, αριστείων και βραβείων προσωπικής βελτίωσης στους μαθητές μας που διακρίθηκαν για το σχολικό έτος  2018-2019. Στη γιορτή μας είχαμε την τιμή να φιλοξενήσουμε τον κ. Μανόλη Καρτσωνάκη, Περιφερειακό Διευθυντή  Εκπαίδευσης  Κρήτης και Διευθυντή του σχολείου μας κατά την περίοδο 2015-2019, ο οποίος απένειμε τα βραβεία στους μαθητές/-τριες που πρώτευσαν κατά την προηγούμενη σχολική χρονιά.

Την οργάνωση της γιορτής και την επιμέλεια των κειμένων και του θεατρικού δρώμενου είχε αναλάβει η φιλόλογος Διονυσία Μαράκη, την παρουσίαση των διαφανειών, των βίντεο και των ηχητικών αποσπασμάτων είχε επιμεληθεί ο καθηγητής αγγλικών Μιχαήλ Τουραμπέλης και τη διδασκαλία της χορωδίας η μουσικός Ελπίδα Τσιραμπίδου.

Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά που έλαβαν μέρος στη γιορτή, καθώς και στους μαθητές/-τριές μας που αρίστευσαν. Και του χρόνου!