Επίσκεψη στην Κροατία

Εκπαιδευτική συνάντηση στο πλαίσιο ευρωπαϊκού προγράμματος Erasmus+ KA2 στην Κροατία

Το χρονικό διάστημα από 12-19 Οκτωβρίου 2019 πραγματοποιήθηκε στo Ζάγκρεμπ της Κροατίας η 4η εκπαιδευτική συνάντηση στο πλαίσιο του ευρωπαϊκού προγράμματος  Erasmus+ KA2 με τίτλο «Gamesforlearningscience». Στο σχολείο υποδοχής ΟsnovnaskolaFranaGalovicaσυναντήθηκαν μαθητές και καθηγητές από την Κροατία, την Ισπανία, την Τσεχία, τη Λετονία και την Ελλάδα και παρουσίασαν τις ιδέες τους σχετικά με κινητικά παιχνίδια που σκοπό έχουν να βοηθήσουν τους μαθητές να κατανοήσουν βαθύτερα βασικές έννοιες των θετικών επιστημών.

Το πρόγραμμα περιελάμβανε κατ’ αρχάς υποδοχή από τη διεύθυνση του σχολείου και από τους μαθητές με παρουσίαση θεατρικών δρώμενων σχετικών με την ιστορία της Κροατίας, ξενάγηση στο σχολείο και στην γειτονιά του σχολείου που ανήκει και γεύμα οργανωμένο από τους γονείς που φιλοξενούσαν παιδιά. Τις επόμενες μέρες ακολούθησε ξενάγηση στην Παλιά Πόλη του Ζάγκρεμπ, επίσκεψη στο Τεχνικό Μουσείο NikolaTesla, στο ζωολογικό κήπο Maksimirκαι στο πάρκο Bundek. Επίσης, επισκεφτήκαμε τις πόλεις Rovijn, Rijekaκαι Krapinaκαι την περιοχή Porec, όπου είχαμε την ευκαιρία να παρακολουθήσουμε εκπαιδευτικά προγράμματα στο Αστεροσκοπείο της Rijekaκαι στο Μουσείο Neanderthal της Krapina, να γνωρίσουμε εκπαιδευτικά παιχνίδια στο ParkZnanostiκαι να περπατήσουμε στην σπηλιά Baredineστο Porec.

Παράλληλα γευτήκαμε παραδοσιακά πιάτα της Κροατίας, γνωρίσαμε παραδοσιακά παιχνίδια και γιορτάσαμε την Ημέρα της Γραβάτας. Οι μαθητές είχαν ευκαιρία και για ψυχαγωγία καθώς διασκέδασαν στο PartyLandτης περιοχής Krapinaπαίζοντας διάφορα αθλήματα και paintballκαι κάνοντας σαφάρι με τζιπ. Η φιλοξενία των Κροατών ήταν πολύ ζεστή και οι μαθητές μας έκαναν νέες γνωριμίες με μαθητές άλλων χωρών, εξασκώντας τη δεξιότητα της επικοινωνίας και την αγγλική γλώσσα. Η επόμενη συνάντηση έχει οριστεί για το Μάρτιο του 2020 στη Ρίγα της Λετονίας.