Βραδιά ερευνητή 2019

Το Πειραματικό Γυμμνάσιο Ηρακλείου συμμετείχε στη Βραδιά Ερευνητή 2019 που πραγματοποιήθηκε στις εγκαταστάσεις του ΙΤΕ στα Βασιλικά Βουτών, την Παρασκευή 27 Σεπτεμβρίου 2019.

Μαθητές του ομίλου "Κλιματική Αλλαγή" (Υπεύθυνη Καθηγήτρια: Μαρία Ελευθερίου) μοίρασαν στους επισκέπτες φυλλάδια που παρουσίαζαν τις συνέπειες της κλιματικής αλλαγής και πρότειναν δράσεις για τον περιορισμό της.

Μαθητές του ομίλου Χημείας (Υπεύθυνη Καθηγήτρια: Αλεξάνδρα Μπάκου) παρουσίασαν πειράματα χημείας : αντιδράσεις με οξέα και βάσεις, αλλαγή χρώματος διαλύματος με δείκτες, παραγωγή διοξειδίου του άνθρακα και οξυγόνου, παρασκευή οδοντόπαστας και slime, απομόνωση DNA.

Μαθητές του ομίλου Φυσικής(Υπεύθυνος Καθηγητής: Παναγιώτης Τουμπανιάρης) παρουσίασαν εφαρμογές Arduino, δηλαδή ηλεκτρονικές κατασκευές με αισθητήρες και κινητήρες, ελεγχόμενες από Arduino.