Συνέδριο ΔΕΠΠΣ

Ολοκληρώθηκαν με επιτυχία οι εργασίες του Πανελληνίου Συνεδρίου που οργάνωσε η Διοικούσα Επιτροπή Προτύπων και Πειραματικών σχολείων στην Αθήνα με θέμα: «Η δημιουργικότητα και η καινοτομία στην εκπαιδευτική πράξη». Το Πειραματικό Γυμνάσιο Ηρακλείου συμμετείχε στο Συνέδριο με την εισήγηση: «Δημιουργικότητα-Καινοτομία και καλές πρακτικές στο Πειραματικό Γυμνάσιο Ηρακλείου Κρήτης: παρελθόν, παρόν και μέλλον»,

την οποία συνέγραψαν οι: Μιχαήλ Καλογιαννάκης, Μανόλης Καρτσωνάκης, Παναγιώτης Αμβροσιάδης, Τακουή Βακιρτζιάν, Μαρία Βασιλάκη, Ιωάννης Καραδάμογλου, Διονυσία Μαράκη, Χαρά Μαρκάκη, Αλεξάνδρα Μπάκου, Βασιλική Πιτερού, Νικόλαος Σπανουδάκης, Παναγιώτης Τουμπανιάρης, Ασημένια Χαρκιωτάκη και Νικόλαος Ψαρουδάκης. Το σχολείο εκπροσώπησε η φιλόλογος κ. Διονυσία Μαράκη παρουσιάζοντας ένα μέρος της δουλειάς των ομίλων και των εκπαιδευτικών δράσεων που έχουν υλοποιηθεί στο Πειραματικό Γυμνάσιο τα τελευταία χρόνια. Η δημιουργική και καινοτόμα δράση του σχολείου μας συνολικά άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις στους συνέδρους.
Ευχαριστούμε πολύ τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων που ανέλαβε τα έξοδα μεταφοράς και διαμονής της εκπαιδευτικού κ. Διονυσίας Μαράκη στην Αθήνα και ιδιαιτέρως τον κ. Κ. Λουλάκη και τον κ. Π. Ζαχαριουδάκη για την προσωπική τους συμβολή στην πραγματοποίηση του ταξιδιού αυτού. Ιδιαίτερες ευχαριστίες απευθύνουμε και στον πρόεδρο του ΕΠΕΣ κ. Καλογιαννάκη, ο οποίος παρότρυνε τον Σύλλογο των καθηγητών και πρόσφερε αφειδώς τη βοήθειά του, προκειμένου να παρουσιαστούν οι δράσεις του σχολείου μας στο Πανελλήνιο Συνέδριο. Συγχαρητήρια σε όλες και όλους τους συναδέλφους για την υλοποίηση καινοτόμων δράσεων, καθώς και στους μαθητές μας που συμμετέχουν ενεργά στις δράσεις αυτές.