Ενημέρωση για το σεισμό

Την Τετάρτη 10 Οκτωβρίου 2018 κατά τις δύο πρώτες ώρες στο Αμφιθέατρο του Πειραματικού Γυμνασίου Ηρακλείου, ύστερα από πρόσκληση του σχολείου μας, μίλησε στους/στις μαθητές/τριες ο κ. Μιχαήλ Σεληνιωτάκης, Αξιωματικός του Πυροσβεστικού Σώματος (Ταγματάρχης).

Ο κ. Σεληνιωτάκης παρουσίασε στα παιδιά με σαφήνεια τι είναι ο σεισμός, τι τον προκαλεί, τι πρέπει και τι δεν πρέπει να κάνουμε σε περίπτωση σεισμού. Όλα όσα ακούσαμε και μάθαμε ήταν πολύ ουσιαστικά και συμβάλλουν στη σωστή αντίδραση και αντιμετώπιση ενός τόσο σοβαρού φυσικού φαινομένου, του σεισμού.

Στη συνέχεια, οι καθηγητές του σχολείου μας Παναγιώτης Τουμπανιάρης και Νικόλαος Σπανουδάκης παρουσίασαν στους μαθητές το σχέδιο εκκένωσης του κτιρίου σε περίπτωση σεισμικής δόνησης.

Ευχαριστούμε θερμότατα τον κ. Σεληνιωτάκη για την προθυμία του να διαφωτίσει μαθητές και καθηγητές σχετικά με το φαινόμενο του σεισμού και τον τρόπο συμπεριφοράς μας εκείνες τις κρίσιμες στιγμές.

Επίσης, ευχαριστούμε πολύ τους καθηγητές Μαρία Ελευθερίου, Παναγιώτη Τουμπανιάρη και Νικόλαο Σπανουδάκη που οργάνωσαν αυτή τη δράση.

Αξίζει να σημειωθεί ότι κάθε πολίτης μπορεί να αναζητήσει πληροφορίες για τη συμπεριφορά κατά τη διάρκεια του σεισμού στην ιστοσελίδα www.oasp.gr