Ταξίδι στο Ηράκλειο της Ενετοκρατίας

Μια επίσκεψη πίσω στον χρόνο πραγματοποίησαν οι μαθητές των τμημάτων Β1 και Β2 του σχολείου μας. Την Τετάρτη 8 Μαρτίου 2017 είχαμε την ευκαιρία να ταξιδέψουμε στην περίοδο της Ενετοκρατίας και να ξεναγηθούμε στα σημαντικότερα μνημεία του ιστορικού κέντρου της πόλης μας, χρησιμοποιώντας εφαρμογή τρισδιάστατης αναπαράστασης του Ηρακλείου κατά την περίοδο της Ενετοκρατίας. Με προσοχή και ενδιαφέρον παρακολουθήσαμε την αρχαιολόγο κ. K. Νικολιδάκη που μας ξενάγησε στο γνωστό μας άγνωστο Ηράκλειο με τη βοήθεια των tablets που μας παραχώρησε το INFOPOINT του Δήμου Ηρακλείου.

Συνεχίσαμε με την επίσκεψή μας στο ενετικό φρούριο «Roccaalmare» (Κούλε), όπου περιηγηθήκαμε στο εσωτερικό του εμβληματικού για το Ηράκλειο μνημείου. Την ενδιαφέρουσα ξενάγηση στους εσωτερικούς χώρους, που έχουν πρόσφατα αναστηλωθεί και συντηρηθεί, ανέλαβε ο αρχαιολόγος κ. Γ. Κατσαλής.

Ήταν μια μέρα γεμάτη βιωματική Ιστορία, που οργανώθηκε στο πλαίσιο του μαθήματος της Μεσαιωνικής και Νεότερης Ιστορίας από την καθηγήτρια κ. Β. Πιτερού σε συνεργασία με τον κο Ν. Ψαρουδάκη. Συνοδοί καθηγητές/καθηγήτριες: Γ. Ασπράκη, Τ. Βακιρτζιάν, Ν. Σπανουδάκης, Ε. Τσιραμπίδου.