Μάρτης…ο μήνας των γυναικών και της ποίησης

Με επιτυχία πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή 03/03/2017 η εσπερίδα την οποία συνδιοργάνωσαν με αφορμή τον εορτασμό της Ημέρας της Γυναίκας (8 Μαρτίου) και της Ημέρας Ποίησης (21 Μαρτίου) το Γραφείο Σχολικών Δραστηριοτήτων Δ.Δ.Ε. Ν. Ηρακλείου και οι Όμιλοι Λογοτεχνίας του Πειραματικού Γυμνασίου και του Πειραματικού Λυκείου, με την υποστήριξη της Γενικής Γραμματείας Ισότητας των Φύλων, του Συνδέσμου Μελών Γυναικείων Σωματείων Ν. Ηρακλείου και του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του Πειραματικού Γυμνασίου Ηρακλείου. Στην εκδήλωση μίλησαν οι ποιήτριες Αθηνά Παπαδάκη και Αριστέα Παπαλεξάνδρου. Η Αθηνά Παπαδάκη αναφέρθηκε στη σχέση ποίησης και φύλου καθώς και για τη σχέση νεώτερων με παλαιότερες ποιήτριες. Η Αριστέα Παπαλεξάνδρου στην ομιλία της με θέμα «Η ποίηση της ζωής μας» επικεντρώθηκε στο μείζον θέμα της ποιητικής έμπνευσης. Ποιήματα των δύο ποιητριών καθώς και ποιήματα παλαιότερων ποιητριών διάβασαν μαθητές των Ομίλων των δύο σχολείων. Ακολούθησε συζήτηση με το κοινό, επικεντρωμένη στο θέμα της σχέσης ποίησης και φύλου. Την εκδήλωση και τη συζήτηση συντόνισε η συγγραφέας Νίκη Τρουλλινού.