Επίσκεψη στο Μουσείο Εικαστικών Τεχνών Ηρακλείου

Στις 24 Φεβρουαρίου 2017 οι μαθητές του πολιτιστικού προγράμματος  του Πειραματικού Γυμνασίου Ηρακλείου, «Τέχνη, Γλώσσα ...και κριτική σκέψη», επισκέφθηκαν  το Μουσείο Εικαστικών  Τεχνών Ηρακλείου που αυτές τις μέρες φιλοξενεί την ομαδική έκθεση με τίτλο " Ερως -Ηρως"  . Τους μαθητές υποδέχθηκε ο υπεύθυνος του Μουσείου κος Σχιζάκης Κώστας ενώ στην οργάνωση της επίσκεψης συμμετείχε η ζωγράφος και εκπαιδευτικός του σχολείου κα Μαρία Γρηγοριάδη. Οι μαθητές ασχολήθηκαν με τη παρατήρηση, μελέτη και ερμηνεία των συμβολισμών επιλεγμένων και πολύ αξιόλογων  έργων Τέχνης. Ευχάριστη έκπληξη μας επιφύλαξαν οι μαθήτριες Χατζάκη Ελεάννα και Νέλλη Κυρίκου που επένδυσαν μουσικά την επίσκεψη παίζοντας ξένες και Ελληνικές μελωδίες στο πιάνο του Μουσείου. Για άλλη μια φορά οι μαθητές μας μας έκαναν υπερήφανους.