«Τα ίχνη της γραφής» στο Αρχαιολογικό Μουσείο Ηρακλείου!

Στις 21 Φεβρουαρίου 2017 ο Όμιλος Αριστείας του Πειραματικού Γυμνασίου Ηρακλείου «Στα ίχνη της γραφής», ξεναγήθηκε στο Αρχαιολογικό Μουσείο Ηρακλείου, κυρίως στις επιγραφές της Γραμμικής Α΄, τον δίσκο της Φαιστού αλλά και στα κρητικά ιερογλυφικά.

Οι  μαθητές του ομίλου μαζί με τους δύο υπεύθυνους καθηγητές, την  κα Διονυσία Μαράκη και τον κ. Χρήστο Γιώβο, συμμετείχαν με ιδιαίτερη χαρά στη διαδραστική ξενάγηση που τους έκανε η αρχαιολόγος κ. Γεωργία Φλούδα. Τα παιδιά με την καθοδήγηση της κ. Φλούδα επεσήμαναν πινακίδες με επιγραφές στη Γραμμική Α΄ και προσπάθησαν να διαβάσουν και να ερμηνεύσουν τα σύμβολα μίας από αυτές. Επιπλέον η αρχαιολόγος έδειξε στα παιδιά και άλλα αντικείμενα (πέλεκυς, αγγεία, σκεύη κτλ. ) στα οποία έχουν βρεθεί δείγματα κρητικής ιερογλυφικής και Γραμμικής Α΄.

Η επίσκεψη τελείωσε μπροστά στον δίσκο της Φαιστού όπου ο κ. Γκάρεθ  Όουεν,  ο οποίος και  συμμετείχε σε όλη την ξενάγηση,  ανέπτυξε για ακόμη μία φορά την άποψή του για τον δίσκο της Φαιστού και την μεθοδολογία που ακολουθεί με στόχο την αποκρυπτογράφηση του.