Αποτελέσματα διαγωνισμού ψηφιακής φωτογραφίας: Φωτογραφίζοντας τη φύση.

Σας ενημερώνουμε ότι κατόπιν συνεδρίασης της πενταμελούς κριτικής επιτροπής του Μαθητικού Διαγωνισμού Ψηφιακής Φωτογραφίας με θέμα: Φωτογραφίζοντας τη Φύση» οι διαγωνιζόμενοι μαθητές μπορούν να δουν τα αποτελέσματα στα συν. αρχεία excel. Ο Διαγωνισμός αποτελεί καρπό συνεργασίας του Πρότυπου Πειραματικού Γυμνασίου Ηρακλείου, σε συνεργασία με το Γραφείο Σχολικών Δραστηριοτήτων Δ.Δ.Ε. Ν. Ηρακλείου και το Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Κρήτης (ΜΦΙΚ) και αφορούσε σε μαθητές γυμνασίων και λυκείων του Ν. Ηρακλείου, με έγκριση από το ΥΠΑΙΘ (Αρ. Πρωτ. 201454/Δ2/11-12-2014). Στο Διαγωνισμό συμμετείχαν επτά (7) σχολεία του Ν. Ηρακλείου (3ο Γυμνάσιο, Πειραματικό Γυμνάσιο Ηρακλείου, Γυμνάσιο Μοχού, 1ο, 3ο, 8ο ΓΕΛ Ηρακλείου και Μουσικό Σχολείο Ηρακλείου), σαράντα (40) μαθητές, με εκατόν εννέα (109) φωτογραφίες.

Η επιτροπή που αποτελείται από  τους: Χαρά Μαρκάκη, Καθηγήτρια Πρότυπου Πειραματικού Γυμνασίου Ηρακλείου, A.FIAP, Μανόλη Καρτσωνάκη, Καθηγητή Πρότυπου Πειραματικού Γυμνασίου Ηρακλείου, E.FIAP/b, Αικατερίνη Βορεάδου, Υπεύθυνη Εκπαίδευσης ΜΦΙΚ, Τρικάλη Μίνα, Βιβλιοθήκη-Φωτογραφικό Αρχείο ΜΦΙΚ, Μέλος ΕΦΕΚ και Αγγελική Ζαχαράτου, Υπεύθυνη Σχολικών Δραστηριοτήτων Δ.Δ.Ε. Ηρακλείου συγχαίρει όλους τους συμμετέχοντες μαθητές των παραπάνω σχολείων για τις εξαιρετικές φωτογραφίες, ενώ κριτήρια βράβευσης αποτέλεσαν η συνάφεια με το θέμα, η πρωτοτυπία και η ευκρίνεια των φωτογραφιών, καθώς και οι τεχνικές δυσκολίες κατά τη λήψη τους.

Η τελετή απονομής των βραβευθέντων θα γίνει με την έναρξη του νέου σχολικού έτους, κατόπιν σχετικής πρόσκλησης που θα σταλεί στα σχολεία, στο Μουσείο Φυσικής Ιστορίας (ΜΦΙΚ) και θα συνοδευτεί με έκθεση όλων των βραβευθέντων φωτογραφιών που θα φιλοξενηθεί σε χώρο του Μουσείου.

Για να δείτε το επίσημο έγγραφο, τις αναρτήσεις και τα βραβεία κάντε κλίκ ΕΔΩ.

Για να δείτε τις φωτογραφίες κάντε κλίκ ΕΔΩ.
ΠΠΓΗ