Πρόσκληση

Tο Πρότυπο Πειραματικό Γυμνάσιο Ηρακλείου,το Πρότυπο Πειραματικό Γενικό Λύκειο Ηρακλείου, και οι Σχολικοί Σύμβουλοι Παιδαγωγικής Ευθύνης των δύο σχολείων σ ας  π ρ ο σ κ αλ ο ύ με στην εναρκτήρια διάλεξη του Διαρκούς Σεμιναρίου «Θέματα Παιδείας και Πολιτικής»,που πραγματοποιούμε κατά το σχολικό έτος 2014-2015, με θέμα

Ἐν ἀρχῇ ἦν ἡ ἀγάπη…

Η παιδαγωγική αγάπη ως αναγκαίος όρος για τη διαμόρφωση του εκπαιδευτικού και την αποτελεσματικότητα της διδασκαλίας
Το Διαρκές Σεμινάριο «Θέματα Παιδείας και Πολιτικής» απευθύνεται σε όλους τους εκπαιδευτικούς, ανεξαρτήτως ειδικότητας, θέσης ή εργασιακής   κατάστασης,   σε   γονείς   και   γενικά   σε   κάθε   πολίτη   που ενδιαφέρεται  να  ενημερωθεί,  να  σκεφτεί  και  να  συζητήσει  πάνω  σε θέματα παιδείας και εκπαιδευτικής πολιτικής.

Περίληψη του θέματος: Η παιδαγωγική αγάπη, ως πλούσια σύνθεση αξιών, συναισθημάτων και στάσεων,  θεωρείται αναγκαίος όρος για τη διαμόρφωση του εκπαιδευτικού, καθώς  και για την αποτελεσματικότητα της  διδασκαλίας. Γιατί, καθώς η αγάπη είναι πράξη, εξακτινώνεται σε μια σειρά στάσεων, όπως η υπευθυνότητα, η δικαιοσύνη, η αποφασιστικότητα, η ανοχή, η επιείκεια. Καθίσταται επομένως και επαρκής όρος για την καλή διδασκαλία, οδηγώντας σε εναλλακτικούς τρόπους διδακτικής και επιχειρώντας να διαρρήξει την γενικευμένη σήμερα κατήφεια του ελληνικού σχολείου.

Εισηγητής: Αντώνης Καρτσάκης, επίτιμο Σχολικό Σύμβουλο Φιλολόγων Ν. Ηρακλείου

Η διάλεξη θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή 31 Οκτωβρίου 2014, στις 6:30  μ.μ.  στο  Αμφιθέατρο  του  ΠΕΚ,  στο  σχολικό  συγκρότημα  των Πρότυπων   Πειραματικών   Σχολείων   Ηρακλείου   στον   Εσταυρωμένο(Γιάννη Κορνάρου 17).
Μετά την ομιλία θα ακολουθήσει διάλογος και συζήτηση.

Οι Σχολικοί Σύμβουλοι                                   Οι Διευθυντές
Λήδα Ζαμπετάκη                                             Ευάγγελος Σπηλιωτάκης
Βασιλεία (Λιάνα) Καλοκύρη                           Δημήτριος Καλυκάκης