Δελτίο τύπου - Όμιλοι 2014-2015

Στο Σχολείο μας θα λειτουργήσουν για τρίτη συνεχή χρονιά όμιλοι μαθητών. Απευθύνονται σε μαθητές με ιδιαίτερο ενδιαφέρον για κάποιο θέμα. Τους ομίλους μπορούν να παρακολουθήσουν μαθητές από όλα τα σχολεία.

Το εβδομαδιαίο ωράριο λειτουργίας ενός ομίλου είναι δύο ή τρεις διδακτικές ώρες. Η διάρκεια του προγράμματος είναι 20 εβδομάδες και οι μαθητές δεν μπορούν να απουσιάσουν πάνω από το 20% των διδακτικών ωρών. Μετά την ολοκλήρωση της παρακολούθησης του ομίλου, ο μαθητής παίρνει πιστοποιητικό επιτυχούς συμμετοχής. Η λειτουργία κάθε ομίλου αρχίζει στις 14:15 την ημέρα που αναφέρεται στον παρακάτω πίνακα. Είναι πιθανόν η ημέρα λειτουργίας να αλλάξει μετά από συνεννόηση διδάσκοντα και μαθητών.

Οι όμιλοι που θα λειτουργήσουν κατά το Σχολικό έτος 2014 – 2015 είναι οι παρακάτω:

Τίτλος

Υπεύθυνος λειτουργίας

Ημέρα λειτουργίας

Ώρες ανά

εβδομάδα

Τάξεις στις οποίες απευθύνεται

Πλατωνική μυθολογία: ο μύθος της χαμένης Ατλαντίδας

Ευάγγελος Σπηλιωτάκης,

Κατασκευή – Σχεδιασμός ιστοσελίδων

Μιχαήλ Ανδρεαδάκης

Β΄, Γ΄

Το αναλυτικό πρόγραμμα του κάθε ομίλου έχει αναρτηθεί στο χώρο του Σχολείου και στην ιστοσελίδα. Στην ίδια ιστοσελίδα μπορούν να αναζητηθούν πληροφορίες για ομίλους που λειτούργησαν τα προηγούμενα χρόνια.

Κάθε μαθητής μπορεί να συμμετέχει σε έναν ή δύο ομίλους. Κατ’ εξαίρεση μπορεί να παρακολουθήσει και άλλους ομίλους μετά όμως από συνεννόηση με τον αντίστοιχο υπεύθυνο καθηγητή. Σε περίπτωση μεγάλου πλήθους αιτήσεων για έναν όμιλο θα γίνει επιλογή.

Παρακαλούμε οι αιτήσεις να επιστραφούν στο σχολείο μέχρι και την Δευτέρα 29 – 9 – 2014.

Ενισχυτική διδασκαλία

Στο Σχολείο μας θα λειτουργήσει επίσης τμήμα Ενισχυτικής διδασκαλίας στο Μάθημα της Νεοελληνικής Γλώσσας Γ΄ Γυμνασίου με υπεύθυνη λειτουργίας την κ. Ιωάννα-Ειρήνη Σφακιανάκη. Η ημέρα λειτουργίας θα καθοριστεί μετά από συνεννόηση με την υπεύθυνη καθηγήτρια με την οποία μπορούν να επικοινωνήσουν οι ενδιαφερόμενοι μαθητές.

Για περισσότερες πληροφορίες απευθυνθείτε στο τηλέφωνο 2810 260663.