Δελτίου Τύπου - Αιτήσεις Εισαγωγής στο ΠΠΓΗ

Δελτίου Τύπου

Ηράκλειο 8 Απριλίου 2014

Το Επιστημονικό Εποπτικό Συμβούλιο (ΕΠΕΣ) του Προτύπου Πειραματικού Γυμνασίου Ηρακλείου θα ήθελε να ευχαριστήσει τους 281 γονείς και κηδεμόνες των μαθητών που υπέβαλλαν αίτηση για συμμετοχή των παιδιών τους στην εξέταση για την εισαγωγή στην Α’ τάξη.

Επίσης τους υπενθυμίζει ότι πρέπει να προσέλθουν στο ΠΠΓΗ από 2 έως12 Μαΐου 2014 προκειμένου να παραλάβουν από την επιτροπή εξετάσεων του Προτύπου Πειραματικού Γυμνασίου Ηρακλείου το δελτίο συμμετοχής του/της μαθητή/τριας στη δοκιμασία (τεστ) εισαγωγής. Κατά την επίσκεψη τους στο σχολείο, οι γονείς και οι κηδεμόνες πρέπει να φέρουν μαζί τους:

·           Την αστυνομική τους ταυτότητα ή διαβατήριο

·           Βεβαίωση ταυτοπροσωπίας του/της μαθητή/τριας από Δήμο ή Κ.Ε.Π. ή διαβατήριο

·           Μια φωτογραφία ταυτότητας ή διαβατηρίου (έγχρωμη ή ασπρόμαυρη) του/της μαθητή/τριας.

Διευκρινίζουμε ότι οι μαθητές/τριες αξιολογούνται σε δεξιότητες που απέκτησαν κατά τη διάρκεια της φοίτησης τους στο Δημοτικό Σχολείο, σχετικές με την κατανόηση κειμένων της Ελληνικής Γλώσσας, τα Μαθηματικά και τα Φυσικά, στο πλαίσιο μιας ενιαίας δίωρης δοκιμασίας στις 18 Ιουνίου 2014, 10 π.μ.

Θα πρέπει να υπογραμμιστεί ότι δεν ορίζονται συγκεκριμένες σελίδες εξεταστέας ύλης στα σχολικά εγχειρίδια και σε ουδεμία περίπτωση δεν ελέγχονται γνώσεις, οι οποίες προϋποθέτουν απομνημόνευση.  Γι’ αυτό, οι μαθητές/τριες δεν απαιτείται να μελετήσουν πρόσθετη ύλη ούτε να υποστούν φροντιστηριακή εξάσκηση για προετοιμαστούν για τη συμμετοχή τους στην εν λόγω δοκιμασία. Όσα ήδη γνωρίζουν και έχουν αφομοιώσει από τη φοίτηση τους στο Δημοτικό Σχολείο αρκούν για την επιτυχή συμμετοχή τους.

Για την καλύτερη ενημέρωση των μαθητών/τριών, των γονέων και κηδεμόνων καθώς και των εκπαιδευτικών σχετικά με το χαρακτήρα και το είδος των εξεταζομένων γνωστικών πεδίων έχουν ανακοινωθεί  ενδεικτικά θέματα στο http://blogs.sch.gr/depps/

Η επιλογή των θεμάτων που θα εξετασθούν οι μαθητές/τριες καθώς και η αξιολόγηση των γραπτών των μαθητών/τριών θα γίνει σε εθνικό επίπεδο με ευθύνη της Δ.Ε.Π.Π.Σ.

Περισσότερες πληροφορίες καθώς και διευκρινίσεις για τη διαδικασία της δοκιμασίας (τεστ) δίνονται στο τηλέφωνο του Προτύπου Πειραματικού Γυμνασίου Ηρακλείου 2810260663, ώρες 8.30 -14.00 καθώς και στην ιστοσελίδα του σχολείου http://gym-peir-irakl.ira.sch.gr/‎