Σκακιστικοί σχολικοί αγώνες.

Το ερχόμενο Σαββατοκύριακο 8-9 Μαρτίου, το σκακιστικό τμήμα του ΟΦΗ μαζί με την Ένωση Σκακιστικών Σωματείων Κρήτης, θα διοργανώσει τα ατομικά Σχολικά Πρωταθλήματα Ανατολικής Κρήτης 2014, με τη συμμετοχή 300 περίπου μαθητών από τους Νομούς Ηρακλείου - Λασιθίου.

Οι αγώνες θα γίνουν σε 22 κατηγορίες (χωριστά για αγόρια – κορίτσια  νηπιαγωγείων, για κάθε τάξη Δημοτικού και Γυμνασίου, καθώς και από μια κατηγορία μαθητών-μαθητριών Λυκείου) και θα διεξαχθούν στο γυμναστήριο και στις αίθουσες του Πειραματικού Γυμνασίου Ηρακλείου, στην περιοχή Εσταυρωμένου (500 μέτρα νότια των Τ.Ε.Ι.).

Οι αγώνες διοργανώνονται σε συνεργασία με την Περιφέρεια Κρήτης (Περιφερειακή Ενότητα Ηρακλείου), τον Δ.Ο.Π.Α.Φ.Μ.Α.Η του Δήμου Ηρακλείου, υπό την αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων και των Διευθύνσεων Α/θμιας και Β/θμιας Εκπαίδευσης των Νομών Ηρακλείου και Λασιθίου.

Το σκάκι, σύμφωνα και με πρόσφατη απόφαση του Υπουργείου Παιδείας (σχετική επιστολή Υ.ΠΑΙ.Θ. 132785/Α/Γ4, 19-9-2013) έχει ενταχθεί στα αθλήματα-αγώνες ΑΘΛΟΠΑΙΔΕΙΑΣ-που καλλιεργούνται στο πλαίσιο του σχολικού αθλητισμού.

Δικαίωμα συμμετοχής έχουν όλοι οι μαθητές και μαθήτριες των Νηπιαγωγείων, των  Δημοτικών Σχολείων, των Γυμνασίων και των Λυκείων, Δημοσίων και ιδιωτικών των Νομών Ηρακλείου και Λασιθίου.

Οι Δηλώσεις συμμετοχής μπορούν να είναι και μεμονωμένες, αλλά για εξυπηρέτηση ευκολότερης καταγραφής των συμμετεχόντων μπορούν να δηλωθούν και ομαδικά από το Σχολείο τους με σχετικό έγγραφο, αναφέροντας ονοματεπώνυμο και τάξη κάθε ενδιαφερόμενου μαθητή στα emails: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. και This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. . Για επιβεβαίωση μπορείτε να επικοινωνείτε με κ.Λυράκη Σταύρο, στο τηλ.6977358312, ή στον κ.Σερπετσιδάκη Γιώργο, στο τηλ. 6944802541.

Οι αγωνιζόμενοι θα χωριστούν σε 11 ομίλους, ανά τάξη.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΝΩΝ:

Σάββατο, ώρες  12:30-14.00   Άφιξη συμμετεχόντων - επιβεβαίωση συμμετοχών

Σάββατο, 14:45                         Τελετή Έναρξης

Σάββατο     15:00 - 20:00         1ος – 4ος γύρος

Κυριακή      10:00 – 14:00         5ος – 7ος γύρος

Κυριακή      14:30                      Τελετή Λήξης - Απονομές επάθλων

Οι θέσεις πρόκρισης των μαθητών και μαθητριών για τους Παγκρήτιους Ατομικούς Σχολικούς Αγώνες, είναι από κάθε τάξη Δημοτικού και Γυμνασίου τα 9 (εννέα) πρώτα αγόρια και τα 3 (τρία) πρώτα κορίτσια. Οι συμμετέχοντες στην  κατηγορία Λυκείων και Νηπίων αποκτούν αυτόματα δικαίωμα συμμετοχής στους Παγκρήτιους Ατομικούς Σχολικούς Αγώνες αλλά και εάν κάποιοι αυτών των κατηγοριών δεν μπορέσουν  να  αγωνιστούν  στα  Σχολικά  Ανατολικής Κρήτης μπορούν ελεύθερα να αγωνιστούν στα Παγκρήτια Σχολικά.

ΠΠΓΗ