Εξετάσεις εισαγωγής στην Α τάξη.

Ηράκλειο 5/3/2014

Το Επιστημονικό Εποπτικό Συμβούλιο (ΕΠ.Ε.Σ.) του Πρότυπου Πειραματικού Γυμνασίου Ηρακλείου  προκηρύσσει 96 θέσεις μαθητών/τριών για την Α΄ τάξη κατά το σχολικό έτος 2014-2015.  Η εισαγωγή όλων των μαθητών/τριών στην Α΄ τάξη των Προτύπων Πειραματικών Γυμνασίων θα γίνει με δοκιμασία (τεστ) δεξιοτήτων, η οποία θα πραγματοποιηθεί σε όλα τα Πρότυπα Πειραματικά Γυμνάσια την Τετάρτη 18 Ιουνίου 2014 στις 10 π.μ. , σύμφωνα με την Γ1/14987/3-2-2014 Απόφαση της ΔΕΠΠΣ http://gympira.datacenter.uoc.gr/242-eisagogi-mathiton-sto-ppgi-gia-ti-xronia-2014-2015

Με την ανωτέρω διαδικασία οι μαθητές/τριες αξιολογούνται σε δεξιότητες που απέκτησαν κατά τη διάρκεια της φοίτησης τους στο Δημοτικό Σχολείο, σχετικές με την κατανόηση κειμένων της Ελληνικής Γλώσσας, τα Μαθηματικά και τα Φυσικά, στο πλαίσιο μιας ενιαίας δίωρης δοκιμασίας.

Θα πρέπει να υπογραμμιστεί ότι δεν ορίζονται συγκεκριμένες σελίδες εξεταστέας ύλης στα σχολικά εγχειρίδια και σε ουδεμία περίπτωση δεν ελέγχονται γνώσεις, οι οποίες προϋποθέτουν απομνημόνευση.  Γι’ αυτό, οι μαθητές/τριες δεν απαιτείται να μελετήσουν πρόσθετη ύλη ούτε να υποστούν φροντιστηριακή εξάσκηση για προετοιμαστούν για τη συμμετοχή τους στην εν λόγω δοκιμασία. Όσα ήδη γνωρίζουν και έχουν αφομοιώσει από τη φοίτηση τους στο Δημοτικό Σχολείο αρκούν για την επιτυχή συμμετοχή τους.

Για την καλύτερη ενημέρωση των μαθητών/τριών, των γονέων και κηδεμόνων καθώς και των εκπαιδευτικών σχετικά με το χαρακτήρα και το είδος των εξεταζομένων γνωστικών πεδίων θα ανακοινωθούν ενδεικτικά θέματα εντός του πρώτου δεκαήμερου του Απριλίου.

Οι γονείς και κηδεμόνες των μαθητών/τριών που ενδιαφέρονται για τη συμμετοχή των παιδιών τους στη δοκιμασία (τεστ) δεξιοτήτων για την εισαγωγή στο Πρότυπο Πειραματικό Γυμνάσιο Ηρακλείου οφείλουν να υποβάλλουν ηλεκτρονικά αίτηση στην ιστοσελίδα   http://apps.athena.net.gr/pps/aitisi  της Διοικούσας Επιτροπής Προτύπων Πειραματικών Σχολείων (Δ.Ε.Π.Π.Σ.) από 1 έως 31 Μαρτίου 2014. Οι καταστάσεις των υποψηφίων μαθητών/τριών θα αναρτηθούν στο διαδίκτυο και στον πίνακα ανακοινώσεων του σχολείου.

Κατά το διάστημα από 2 έως 12 Μαϊου 2014, οι γονείς και κηδεμόνες των μαθητών/τριών, που υπέβαλαν αίτηση για τη συμμετοχή των παιδιών τους στη δοκιμασία (τεστ) δεξιοτήτων για την εισαγωγή στο Πρότυπο Πειραματικό Γυμνάσιο Ηρακλείου, υποχρεούνται να παραλάβουν από την επιτροπή εξετάσεων του Προτύπου Πειραματικού Γυμνασίου Ηρακλείου το δελτίο συμμετοχής του/της μαθητή/τριας στη δοκιμασία (τεστ) εισαγωγής. Κατά την επίσκεψη τους στο σχολείο, οι γονείς και οι κηδεμόνες πρέπει να φέρουν μαζί τους:

1. Την αστυνομική τους ταυτότητα ή διαβατήριο
  2. Βεβαίωση ταυτοπροσωπίας του/της μαθητή/τριας από Δήμο ή Κ.Ε.Π. ή διαβατήριο
  3. Μια φωτογραφία ταυτότητας ή διαβατηρίου (έγχρωμη ή ασπρόμαυρη) του/της μαθητή/τριας.

Η επιλογή των θεμάτων που θα εξετασθούν οι μαθητές/τριες καθώς και η αξιολόγηση των γραπτών των μαθητών/τριών θα γίνει με ευθύνη της Δ.Ε.Π.Π.Σ.

Περισσότερες πληροφορίες καθώς και διευκρινίσεις για τη διαδικασία της δοκιμασίας (τεστ) δίνονται στο τηλέφωνο του Προτύπου Πειραματικού Γυμνασίου Ηρακλείου 2810260663, ώρες 8.30 -14.00 καθώς και στην ιστοσελίδα του σχολείου http://gym-peir-irakl.ira.sch.gr/

ΕΠΕΣ ΠΠΓΗ

Για να κατεβάσετε το παραπάνω δελτίο τύπου κάντε ΕΔΩ.