Δελτίο τύπου - Όμιλοι

Στο Πρότυπο Πειραματικό Γυμνάσιο Ηρακλείου θα λειτουργήσουν κατά το σχολικό έτος 2013-2014, αμέσως μετά το πέρας των μαθημάτων (14:15), όμιλοι μαθητών. Απευθύνονται σε μαθητές με ιδιαίτερο ενδιαφέρον για κάποιο θέμα. Τους ομίλους μπορούν να παρακολουθήσουν μαθητές από όλα τα σχολεία.

Το εβδομαδιαίο ωράριο λειτουργίας ενός ομίλου είναι οι δύο διδακτικές ώρες. Η διάρκεια του προγράμματος είναι 40 ώρες και οι μαθητές δεν μπορούν να απουσιάσουν πάνω από 8 διδακτικές ώρες. Κάθε μαθητής μπορεί να παρακολουθήσει έναν ή δύο ομίλους. Μετά την ολοκλήρωση της παρακολούθησης του ομίλου ο μαθητής παίρνει πιστοποιητικό επιτυχούς συμμετοχής.

Οι όμιλοι που θα λειτουργήσουν κατά το Σχολικό έτος 2013 – 14 είναι οι παρακάτω:

α/α

Τίτλος

Διδάσκων

Τάξεις στις οποίες απευθύνεται

1

Κινηματογράφος «Το παιδί και ο έφηβος στο γερμανικό και γαλλικό κινηματογράφο»

Β. Πιτερού, Α. Γιακουμάκης

2

Λογοτεχνικό εργαστήρι

Μ. Αγγελιδάκη, Μ. Γρηγοριάδη

3

Ψυχαγωγικά μαθηματικά

Ν. Σπανουδάκης

4

Ηλεκτρικά και ηλεκτρονικά κυκλώματα, Απλοί ηλεκτρικοί κινητήρες

Π. Τουμπανιάρης

5

Το μόριο της ζωής

Α. Μπάκου

6

Το ανθρώπινο σώμα στην τέχνη. Συμβολισμοί, αντιλήψεις  και αισθητικά πρότυπα (Τετάρτη)

Τ. Βακιρτζιάν

7

Η φωτογραφία χθες - σήμερα - αύριο

Χ. Μαρκάκη

8

Βάζοντας τα σπορ στη ζωή μας

Ε. Ζερβάκη

9

Μουσικής Παιδείας και δημιουργικότητας (Παρασκευή)

Ε. Τσιραμπίδου

10

Κατασκευή - σχεδιασμός ιστοσελίδων

Μ. Ανδρεαδάκης

11

Προγραμματίζοντας ένα ρομπότ

Ι. Χαλκιαδάκης, Ν.Ψαρουδάκης

Β΄, Γ΄

Σε όσους ομίλους δεν αναφέρεται ημέρα λειτουργίας αυτή θα καθοριστεί μετά από συνάντηση των ενδιαφερομένων με τον υπεύθυνο του ομίλου.

Το αναλυτικό πρόγραμμα, κάθε ομίλου, καθώς και την αίτηση συμμετοχής, μπορείτε να τα δείτε ΕΔΩ.

Παρακαλούνται οι ενδιαφερόμενοι να καταθέσουν την αίτηση τους μέχρι την Τρίτη 22-10-2013 είτε στο γραφείο του Πρότυπου Πειραματικού Γυμνασίου (Ι. Κορνάρου, Εσταυρωμένος, μετά το ΑΤΕΙ Κρήτης) είτε μέσω φαξ στο 2810 252298.

Για περισσότερες πληροφορίες απευθυνθείτε στο τηλέφωνο 2810 260663.