Συμπληρωματική πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος για αναπληρωτές εκπαιδευτικούς δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης στα Πρότυπα Πειραματικά Σχολεία (Π.Π.Σ.) για το διδακτικό έτος 2013-14

Η Διοικούσα Επιτροπή των Προτύπων Πειραματικών Σχολείων (Δ.Ε.Π.Π.Σ.), σε συνέχεια της πρόσκλησης εκδήλωσης ενδιαφέροντος της 3/10/2013,ανακοινώνει την πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος του Επιστημονικού Εποπτικού Συμβουλίου (ΕΠ.Ε.Σ.) του Πρότυπου Πειραματικού Γενικού Λυκείου Ζαννείου για αναπληρωτές εκπαιδευτικούς, σύμφωνα με την παρ. 9 του άρθρου 48 του ν. 3966/2011 όπως αντικαταστάθηκε με το άρθρο 36 του Ν. 4186/2013 ΤΑ’ 193). Ειδικότερα: «9. Αν κατά τη διάρκεια του σχολικού έτους υπάρχουν, για οποιονδήποτε λόγο, ανάγκες αναπλήρωσης εκπαιδευτικών, που υπηρετούν σε Π.Π.Σ., προσλαμβάνονται αναπληρωτές που διαθέτουν τα ίδια αυξημένα ακαδημαϊκά προσόντα που προβλέπονται και για την πλήρωση των θέσεων με θητεία.

Για την επιλογή των εκπαιδευτικών που προσλαμβάνονται σύμφωνα με το προηγούμενο εδάφιο, το οικείο ΕΠ.Ε.Σ. εκδίδει πρόσκληση ενδιαφέροντος. Για την επιλογή των αναπληρωτών προϋπόθεση είναι να έχουν επιτύχει τη βαθμολογική βάση στον τελευταίο διαγωνισμό του Α.Σ.Ε.Π.. Αν δεν υποβληθούν αιτήσεις για πρόσληψη αναπληρωτών με αυξημένα ακαδημαϊκά προσόντα, τα κενά καλύπτονται από τους πίνακες κατάταξης αναπληρωτών εκπαιδευτικών των μη πρότυπων πειραματικών σχολείων. Η τοποθέτηση των εκπαιδευτικών που επιλέγονται γίνεται με απόφαση της

Δ.Ε.Π.Π.Σ. ύστερα από εισήγηση του ΕΠ.Ε.Σ. που εξέδωσε την πρόσκληση ενδιαφέροντος.»

Οι ενδιαφερόμενοι αναπληρωτές καλούνται να υποβάλουν  τη σχετική αίτηση υποψηφιότητας- βιογραφικό σημείωμα για το ΕΠ.Ε.Σ., στην ηλεκτρονική διεύθυνση ταχυδρομείου του Π.Π. ΓΕ.Λ. Ζαννείου μέχρι 9/10/2013. Την ίδια αίτηση συνοδευόμενη από τα απαραίτητα δικαιολογητικά θα πρέπει επίσης να υποβάλουν με συστημένη επιστολή στην ταχυδρομική διεύθυνση του σχολείου (υπόψη ΕΠ.Ε.Σ.) μέχρι 9/10/2013. Το ΕΠ.Ε.Σ. θα αξιολογήσει τις εν λόγω αιτήσεις.

Το ΕΠ.Ε.Σ. του σχολείου θα προχωρήσει στη σύνταξη του αξιολογικού πίνακα των ενδιαφερομένων εκπαιδευτικών για απόσπαση και θα τον αποστείλουν στη Δ.Ε.Π.Π.Σ. μέχρι 10/10/2013. Οι εκπαιδευτικοί έχουν το δικαίωμα υποβολής ένστασης στη Δ.Ε.Π.Π.Σ. εντός δύο εργασίμων ημερών από την ανάρτηση του προσωρινού πίνακα επιλεγέντων, ο οποίος θα αναρτηθεί στην ιστοσελίδα του Υπουργείου Παιδείας, Θρησκευμάτων: (http://www.minedu.gov.gr/). Οι τυχόν ενστάσεις θα υποβληθούν ηλεκτρονικά στη διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου της Δ.Ε.Π.Π.Σ.: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it..

Η Δ.Ε.Π.Π.Σ. μετά την εξέταση των ενστάσεων των αναπληρωτών θα ανακοινώσει τον τελικό αξιολογικό πίνακα των επιλεγέντων και θα τοποθετήσει τους εν λόγω εκπαιδευτικούς στα Π.Π.Σ.

Διευκρινίζεται επίσης ότι όσοι εκπαιδευτικοί δεν συμπληρώνουν το υποχρεωτικό τους ωράριο στο σχολείο που θα τοποθετηθούν με απόσπαση, θα διατεθούν σε άλλο Π.Π.Σ. της ίδιας Περιφερειακής Διεύθυνσης με απόφαση της Δ.Ε.Π.Π.Σ., εφόσον υπάρχουν λειτουργικά κενά της ειδικότητας τους ή θα τεθούν στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ στο οποίο ανήκει το σχολείο της τοποθέτησής τους, προκειμένου να συμπληρώσουν το υποχρεωτικό τους ωράριο.

Για τη Δ.Ε.Π.Π.Σ.

Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ