Προκήρυξη κενών θέσεων μαθητών.

Το ΕΠ.Ε.Σ. του Πρότυπου Πειραματικού Γυμνασίου Ηρακλείου προτίθεται να καλύψει τις κενές θέσεις μαθητών/τριών που έχουν προκύψει, καθώς και αυτές που ενδεχομένως προκύψουν κατά τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς 2013-2014 στη Β΄ και  Γ΄ τάξη.  Σύμφωνα με την απόφαση υπ΄ αρίθμ. 34520/Δ1/12-3-2013 με θέμα «Εισαγωγή μαθητών και σχετικές ρυθμίσεις στα Π.Π.Σ. για το σχολικό έτος 2013-14» οι θέσεις θα καλυφθούν μετά από γραπτή δοκιμασία στα Κείμενα Ελληνικής Γλώσσας, τα Μαθηματικά και τα Φυσικά (Βιολογία- Γεωγραφία για τους υποψηφίους της Β΄ τάξης και Χημεία-Φυσική-Γεωγραφία για τους υποψηφίους της Γ΄ τάξης) που θα πραγματοποιηθεί τη Δευτέρα 9-9-2013 και ώρα 10.00 π.μ. στο χώρο του σχολείου. Η δοκιμασία θα είναι δίωρης διάρκειας, στην οποία θα εξεταστούν όλα τα μαθήματα. Οι μαθητές/τριες θα εξεταστούν σε ύλη που έχουν διδαχθεί μέχρι και την τάξη που έχουν φοιτήσει και δεν απαιτείται να μελετήσουν πρόσθετη ύλη ούτε να υποστούν φροντιστηριακή εξάσκηση για να προετοιμαστούν για τη συμμετοχή τους στη εν λόγω δοκιμασία.

Οι ενδιαφερόμενοι γονείς και κηδεμόνες καλούνται να υποβάλουν σχετική αίτηση στο Πρότυπο Πειραματικό Γυμνάσιο, (οδός Ι. Κορνάρου, Εσταυρωμένος, τηλ. 2810260663), από 2 έως 6 Σεπτεμβρίου 2013, τις εργάσιμες μέρες και ώρες λειτουργίας του σχολείου. Ειδικότερα καλούνται να φέρουν μαζί τους:

· αστυνομική ταυτότητα ή διαβατήριο του γονέα/κηδεμόνα

· βεβαίωση ταυτοπροσωπίας του μαθητή/τριας από Δήμο ή ΚΕΠ ή διαβατήριο

· βεβαίωση του Διευθυντή του Γυμνασίου προελεύσεως του μαθητή, στην οποία να πιστοποιείται η φοίτηση του σ΄ αυτό

Με την ευθύνη του ΕΠ.Ε.Σ. θα καταρτισθεί πίνακας αξιολόγησης, ο οποίος θα έχει ισχύ για το σχολικό έτος  2013-14.

ΕΠ.Ε.Σ.

Πρότυπο Πειραματικό Γυμνάσιο Ηρακλείου