Οδηγίες για τη δοκιμασία εισαγωγής των μαθητών στην Α΄ Γυμνασίου του Πρότυπου Πειραματικού Γυμνασίου Ηρακλείου

1) Υπενθυμίζουμε στους κηδεμόνες των μαθητών που έχουν κάνει αίτηση, για να συμμετέχουν στη δοκιμασία εισαγωγής στην Α΄ τάξη του σχολείου μας στις 20 Ιουνίου 2013, ότι πρέπει μέχρι και την Τρίτη 18 Ιουνίου 2013 να περάσουν από το Γραφείο του σχολείου μας και να καταθέσουν είτε βεβαίωση εγγραφής του μαθητή σε Γυμνάσιο είτε υπεύθυνη δήλωση ότι θα μας προσκομίσουν τη βεβαίωση αυτή έως τις 28 Ιουνίου 2013, για να παραλάβουν το δελτίο συμμετοχής στη δοκιμασία, προκειμένου να μπορούν να λάβουν μέρος στην εξέταση.

Διευκρινίζουμε ιδιαίτερα ότι σε περίπτωση που κάποιος κηδεμόνας δεν προσέλθει μέχρι τις 18 Ιουνίου στο σχολείο τότε ο μαθητής αποκλείεται από τη δοκιμασία.

2) Την ημέρα της δοκιμασίας οι συμμετέχοντες μαθητές πρέπει:

α) να έχουν μαζί τους το δελτίο συμμετοχής στη δοκιμασία

β) να είναι παρόντες στις 9.00 π.μ. στο Πρότυπο Πειραματικό Γυμνάσιο Ηρακλείου.

γ) να έχουν 2 στυλό (μπλε ή μαύρο) και γομολάστιχα

3) Οι μαθητές δεν επιτρέπεται να φέρουν:

α) κινητό τηλέφωνο

β) διορθωτικό (μπλάνκο)

γ) μολύβι

4) Επισημαίνεται ότι, επειδή ο χρόνος της δοκιμασίας είναι 2 ώρες, τα εξεταζόμενα μαθήματα είναι 3 και τα θέματα και των τριών μαθημάτων θα δοθούν όλα μαζί, θα πρέπει οι μαθητές να διαχειριστούν σωστά τον χρόνο της εξέτασης. Γι’ αυτό είναι χρήσιμο να έχουν οι μαθητές μαζί τους ρολόι, για να κοιτάζουν την ώρα.

5) Για την ομαλή διεξαγωγή της δοκιμασίας οι γονείς θα παραμείνουν εκτός του χώρου του σχολείου.

6) Η δυνατή αποχώρηση των μαθητών είναι 1 ώρα μετά την έναρξη της δοκιμασίας.

7) Υπογραμμίζεται ότι όλα τα γραπτά των υποψηφίων θα αποσταλούν σε βαθμολογικό κέντρο στην Αθήνα και τα αποτελέσματα θα αποσταλούν μηχανογραφημένα στο ΠΠΓΗ κατά το πρότυπο των Πανελληνίων Εξετάσεων.

Η Πρόεδρος του Ε.Π.Ε.Σ.

Δ.Καραγωγέως

Κατεβάστε το επίσημο διαβιβαστικό από ΕΔΩ.